Vishay/Vitramon VJ0402D0R1BLAAC
VJ0402D0R1BLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R1BLAAC
Brief Description
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R1BLAAC.pdf
Availability of VJ0402D0R1BLAAC
QUANTITY
VJ0402D0R1BLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R1BLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R1BLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R1BLAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R1BLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R1BLAAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R1BLAAC
CONN HEADER RTANG .100 10POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
.500 VERT HDR W/O MTG HO datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVCMOS 20QSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 64POS datasheet.pdf