Vishay/Vitramon VJ0402D0R1BXCAP
VJ0402D0R1BXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R1BXCAP
Brief Description
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R1BXCAP.pdf
Availability of VJ0402D0R1BXCAP
QUANTITY
VJ0402D0R1BXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R1BXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R1BXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R1BXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R1BXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R1BXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R1BXCAP
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 66MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.5A 50.6 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.17A 150 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 620 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A SOT23 datasheet.pdf