Vishay/Vitramon VJ0402D0R1BXCAP
VJ0402D0R1BXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R1BXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R1BXCAP.pdf
Availability of VJ0402D0R1BXCAP
QUANTITY
VJ0402D0R1BXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R1BXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R1BXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R1BXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R1BXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R1BXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R1BXCAP
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.3V SC-82AB datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO AS3991 LEO datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 37MA 120 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf