Vishay/Vitramon VJ0402D0R1BXXAJ
VJ0402D0R1BXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R1BXXAJ
Brief Description
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R1BXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R1BXXAJ
QUANTITY
VJ0402D0R1BXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R1BXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R1BXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R1BXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R1BXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R1BXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R1BXXAJ
CONN HEADER 8POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
SENSOR CONV REFL 300MM PNP datasheet.pdf
EVAL MODULE USB FOR BUF08821 datasheet.pdf
RES 62 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC MODULE datasheet.pdf
CIR 3C 3#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf