Vishay/Vitramon VJ0402D0R2CXXAC
VJ0402D0R2CXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R2CXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R2CXXAC.pdf
Availability of VJ0402D0R2CXXAC
QUANTITY
VJ0402D0R2CXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R2CXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R2CXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R2CXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R2CXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R2CXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R2CXXAC
FIXED IND 22UH 750MA 230 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
PLANT SAFETY TAPE KIT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 1/2W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf