Vishay/Vitramon VJ0402D0R2DLXAP
VJ0402D0R2DLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R2DLXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R2DLXAP.pdf
Availability of VJ0402D0R2DLXAP
QUANTITY
VJ0402D0R2DLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R2DLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R2DLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R2DLXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R2DLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R2DLXAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R2DLXAP
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH SMD datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC VOICE ECHO CANCEL 4CH 100LQFP datasheet.pdf
CONN SEC II 25POS 100CL SEL LD datasheet.pdf