Vishay/Vitramon VJ0402D0R4CLAAJ
VJ0402D0R4CLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4CLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4CLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R4CLAAJ
QUANTITY
VJ0402D0R4CLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4CLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4CLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4CLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4CLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4CLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R4CLAAJ
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2DIP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 48VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf