Vishay/Vitramon VJ0402D0R4CLCAP
VJ0402D0R4CLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4CLCAP
Brief Description
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4CLCAP.pdf
Availability of VJ0402D0R4CLCAP
QUANTITY
VJ0402D0R4CLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4CLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4CLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4CLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4CLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4CLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R4CLCAP
IDC CABLE - MKS40K/MC40G/MPD40K datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLYING 8SON datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH HALL EFF 50MA 28V datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 55POS 5ROW STR datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 5POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf