Vishay/Vitramon VJ0402D0R4CLXAJ
VJ0402D0R4CLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4CLXAJ
Brief Description
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4CLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R4CLXAJ
QUANTITY
VJ0402D0R4CLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4CLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4CLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4CLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4CLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4CLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R4CLXAJ
RES 2.61K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 6POS .050" T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 14NSOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf