Vishay/Vitramon VJ0402D0R4CXAAC
VJ0402D0R4CXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4CXAAC
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4CXAAC.pdf
Availability of VJ0402D0R4CXAAC
QUANTITY
VJ0402D0R4CXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4CXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4CXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4CXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4CXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4CXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R4CXAAC
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 26AWG .100 BLACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 10-43MHZ 48LLP datasheet.pdf
SMD-8 SSR DUAL 1 FORM A/B, C datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf