Vishay/Vitramon VJ0402D0R4DXAAP
VJ0402D0R4DXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4DXAAP
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4DXAAP.pdf
Availability of VJ0402D0R4DXAAP
QUANTITY
VJ0402D0R4DXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4DXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4DXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4DXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4DXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4DXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R4DXAAP
CONN TEST PROBE GOLD RED PCB datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V DRVR ESD 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16SO datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf