Vishay/Vitramon VJ0402D0R4DXBAP
VJ0402D0R4DXBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4DXBAP
Brief Description
CAP CER 0.40PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4DXBAP.pdf
Availability of VJ0402D0R4DXBAP
QUANTITY
VJ0402D0R4DXBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4DXBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4DXBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4DXBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4DXBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4DXBAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R4DXBAP
CONN HEADER 24POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR MT9V125 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
SENSOR PNP 150MM 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf