Vishay/Vitramon VJ0402D0R4DXXAC
VJ0402D0R4DXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4DXXAC
Brief Description
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4DXXAC.pdf
Availability of VJ0402D0R4DXXAC
QUANTITY
VJ0402D0R4DXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4DXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4DXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4DXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4DXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4DXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R4DXXAC
IDC CABLE - MPK36K/MC37M/X datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PS SUPERVISOR DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 487 I/O 676FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf