Vishay/Vitramon VJ0402D0R5CLCAP
VJ0402D0R5CLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R5CLCAP
Brief Description
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R5CLCAP.pdf
Availability of VJ0402D0R5CLCAP
QUANTITY
VJ0402D0R5CLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R5CLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R5CLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R5CLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R5CLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R5CLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R5CLCAP
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SENS PROX 2MM-DIA .5MM-DIST datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 1/4" RED 50' datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 22 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf