Vishay/Vitramon VJ0402D0R5DLCAJ
VJ0402D0R5DLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R5DLCAJ
Brief Description
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R5DLCAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R5DLCAJ
QUANTITY
VJ0402D0R5DLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R5DLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R5DLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R5DLCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R5DLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R5DLCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R5DLCAJ
IC MPU SCC 10MHZ 40DIP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 5SIP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf