Vishay/Vitramon VJ0402D0R6BLCAP
VJ0402D0R6BLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R6BLCAP
Brief Description
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R6BLCAP.pdf
Availability of VJ0402D0R6BLCAP
QUANTITY
VJ0402D0R6BLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R6BLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R6BLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R6BLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R6BLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R6BLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R6BLCAP
FIXED IND 100NH 1.1A 70 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG6 BL 7/8" datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 26POS VERT .155" datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.13" .094" WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 750NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf