Vishay/Vitramon VJ0402D0R6BLCAP
VJ0402D0R6BLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R6BLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R6BLCAP.pdf
Availability of VJ0402D0R6BLCAP
QUANTITY
VJ0402D0R6BLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R6BLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R6BLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R6BLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R6BLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R6BLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R6BLCAP
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 350V 120MA 8DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
OSC VCO 795-825MHZ SMD .4X.49" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
2.5MM B-TO-B HDR SR VERA 15POS datasheet.pdf
MINI-FIT CPI VERT HDR 14CKT TIN datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMCJ datasheet.pdf
SPRING PINS datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X6S 4.7レF 4V datasheet.pdf