Vishay/Vitramon VJ0402D0R6BXCAP
VJ0402D0R6BXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R6BXCAP
Brief Description
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R6BXCAP.pdf
Availability of VJ0402D0R6BXCAP
QUANTITY
VJ0402D0R6BXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R6BXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R6BXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R6BXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R6BXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R6BXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R6BXCAP
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CONN RECPT 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.9A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 80MM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf