Vishay/Vitramon VJ0402D0R8BXXAC
VJ0402D0R8BXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R8BXXAC
Brief Description
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R8BXXAC.pdf
Availability of VJ0402D0R8BXXAC
QUANTITY
VJ0402D0R8BXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R8BXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R8BXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R8BXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R8BXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R8BXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R8BXXAC
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
PLUG HSG 36POS 0.8MM MICRO INT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
2.5 WTB W.A. RADIALTAPIN datasheet.pdf
1MM SHORTING LINK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
22UF 150V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf