Vishay/Vitramon VJ0402D0R8CLBAP
VJ0402D0R8CLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R8CLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R8CLBAP.pdf
Availability of VJ0402D0R8CLBAP
QUANTITY
VJ0402D0R8CLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R8CLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R8CLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R8CLBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R8CLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R8CLBAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R8CLBAP
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2413 datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 52.4VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
INSERT FMALE 64P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLZF 5.08/06/180LH SN BK datasheet.pdf
XT KN SOLDERING TIP 2 0MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf