Vishay/Vitramon VJ0402D0R9CLBAP
VJ0402D0R9CLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R9CLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R9CLBAP.pdf
Availability of VJ0402D0R9CLBAP
QUANTITY
VJ0402D0R9CLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R9CLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R9CLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R9CLBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R9CLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R9CLBAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R9CLBAP
CAP CER 560PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
PLUG 6POS 80 DEG BLK/BLK 5.3-6.5 datasheet.pdf
RES 291 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 610MA 750 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED LM231A COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 3KV X7R NONSTND datasheet.pdf