Vishay/Vitramon VJ0402D100FLCAJ
VJ0402D100FLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D100FLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D100FLCAJ.pdf
Availability of VJ0402D100FLCAJ
QUANTITY
VJ0402D100FLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D100FLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D100FLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D100FLCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D100FLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D100FLCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D100FLCAJ
SENSOR 100PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
8305-2 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
15POS DIE CAST TOP ENTRY datasheet.pdf