Vishay/Vitramon VJ0402D120KXXAC
VJ0402D120KXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D120KXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D120KXXAC.pdf
Availability of VJ0402D120KXXAC
QUANTITY
VJ0402D120KXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D120KXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D120KXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D120KXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D120KXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D120KXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D120KXXAC
RES SMD 2.94K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/20A 21-27VDC datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 250MA 1.6 OHM datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V JB 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A datasheet.pdf