Vishay/Vitramon VJ0402D130FXBAP
VJ0402D130FXBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D130FXBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D130FXBAP.pdf
Availability of VJ0402D130FXBAP
QUANTITY
VJ0402D130FXBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D130FXBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D130FXBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D130FXBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D130FXBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D130FXBAP Details Description
Related parts for VJ0402D130FXBAP
HEADER OPEN CUP 2LVL .300 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
C/A 50/125 MM SC-LC 10M datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT SI826X OPTO DVR REPL SAMPLE datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A D2PAK datasheet.pdf