Vishay/Vitramon VJ0402D150GLAAJ
VJ0402D150GLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D150GLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D150GLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D150GLAAJ
QUANTITY
VJ0402D150GLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D150GLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D150GLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D150GLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D150GLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D150GLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D150GLAAJ
FUSE GLASS 400MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
HIGH POWER ZIGBEE MODULE EVK datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG CLEAR 1000' datasheet.pdf
15+15 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 12A 250V datasheet.pdf