Vishay/Vitramon VJ0402D150KLBAP
VJ0402D150KLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D150KLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D150KLBAP.pdf
Availability of VJ0402D150KLBAP
QUANTITY
VJ0402D150KLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D150KLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D150KLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D150KLBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D150KLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D150KLBAP Details Description
Related parts for VJ0402D150KLBAP
AC/DC CONVERTER +/-12V 40W datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SOCKET datasheet.pdf
CBL RIBN 13COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 392 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf