Vishay/Vitramon VJ0402D180FLAAJ
VJ0402D180FLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D180FLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D180FLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D180FLAAJ
QUANTITY
VJ0402D180FLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D180FLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D180FLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D180FLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D180FLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D180FLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D180FLAAJ
RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A TO-262 datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 15' datasheet.pdf
CONN HDR 12POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSCILLATOR QUAD MEMS 10PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
TMPR RES NEMA 5-15R SNP-IN OUTLT datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf