Vishay/Vitramon VJ0402D180GXAAJ
VJ0402D180GXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D180GXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D180GXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D180GXAAJ
QUANTITY
VJ0402D180GXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D180GXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D180GXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D180GXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D180GXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D180GXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D180GXAAJ
AC/DC CONVERTER 9V 65W datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.35A SYNC 5USMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS T/H SMD 1.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE PIN MELF NM datasheet.pdf
SS TIE 200LB 33" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf