Vishay/Vitramon VJ0402D180GXXAC
VJ0402D180GXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D180GXXAC
Brief Description
CAP CER 18PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D180GXXAC.pdf
Availability of VJ0402D180GXXAC
QUANTITY
VJ0402D180GXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D180GXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D180GXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D180GXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D180GXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D180GXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D180GXXAC
CAP CER 1500PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-TQFN datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT LC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 16 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1927BGA datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf