Vishay/Vitramon VJ0402D180JXAAJ
VJ0402D180JXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D180JXAAJ
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D180JXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D180JXAAJ
QUANTITY
VJ0402D180JXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D180JXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D180JXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D180JXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D180JXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D180JXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D180JXAAJ
MOSFET 2P-CH 30V 3.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7366 datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf