Vishay/Vitramon VJ0402D1R0DXAAP
VJ0402D1R0DXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R0DXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R0DXAAP.pdf
Availability of VJ0402D1R0DXAAP
QUANTITY
VJ0402D1R0DXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R0DXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R0DXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R0DXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R0DXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R0DXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R0DXAAP
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE PIN RF SWITCH 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
SENSOR THERMISTOR PTC datasheet.pdf
LACING TAPE BRD POLYESTER 25LB datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf