Vishay/Vitramon VJ0402D1R1BXAAC
VJ0402D1R1BXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R1BXAAC
Brief Description
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R1BXAAC.pdf
Availability of VJ0402D1R1BXAAC
QUANTITY
VJ0402D1R1BXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R1BXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R1BXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R1BXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R1BXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R1BXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R1BXAAC
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
GENDER CHANGER 37POS M-M datasheet.pdf
CAP CER 39PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 73.61VC SMD datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY F/T LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 450V CH 0805 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 415MA 280 MOHM datasheet.pdf