Vishay/Vitramon VJ0402D1R1CLCAJ
VJ0402D1R1CLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R1CLCAJ
Brief Description
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R1CLCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R1CLCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R1CLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R1CLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R1CLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R1CLCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R1CLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R1CLCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R1CLCAJ
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 1 1/4" datasheet.pdf
CABLE TIE MINI 18LB NAT 7.9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDN430MYI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf