Vishay/Vitramon VJ0402D1R1DXAAJ
VJ0402D1R1DXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R1DXAAJ
Brief Description
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R1DXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R1DXAAJ
QUANTITY
VJ0402D1R1DXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R1DXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R1DXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R1DXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R1DXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R1DXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R1DXAAJ
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SPRING-CAGE TERM BLOCK-FUSE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
ASSY RECT 20A 1KV SFAST REC datasheet.pdf
V/T HDR POWERBLADE datasheet.pdf
ATTENUATOR 5.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf