Vishay/Vitramon VJ0402D1R1DXCAP
VJ0402D1R1DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R1DXCAP
Brief Description
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R1DXCAP.pdf
Availability of VJ0402D1R1DXCAP
QUANTITY
VJ0402D1R1DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R1DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R1DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R1DXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R1DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R1DXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R1DXCAP
CAP CER 6.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC CTLR PWM DUAL IMVP-6.5 40TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
MULTIGIG RT T1 .8" DC DF F-LFT datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DUAL 10TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONNECTPORT X4 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf