Vishay/Vitramon VJ0402D1R2BXCAC
VJ0402D1R2BXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R2BXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R2BXCAC.pdf
Availability of VJ0402D1R2BXCAC
QUANTITY
VJ0402D1R2BXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R2BXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R2BXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R2BXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R2BXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R2BXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R2BXCAC
CONN SOCKET PGA ZIF 321POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5.5V 0.4A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 71POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 64 SOLID STATE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 13.8V 10W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0006MHZ CMOS SMD datasheet.pdf