Vishay/Vitramon VJ0402D1R2DLXAJ
VJ0402D1R2DLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R2DLXAJ
Brief Description
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R2DLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R2DLXAJ
QUANTITY
VJ0402D1R2DLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R2DLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R2DLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R2DLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R2DLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R2DLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R2DLXAJ
RES 562 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 8.7A 19 MOHM TH datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SAFETY SWITCH 30A/1P HD 600VDC N datasheet.pdf