Vishay/Vitramon VJ0402D1R2DXBAJ
VJ0402D1R2DXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R2DXBAJ
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R2DXBAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R2DXBAJ
QUANTITY
VJ0402D1R2DXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R2DXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R2DXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R2DXBAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R2DXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R2DXBAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R2DXBAJ
AC/DC CONVERTER 15V 115W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BASESTATION FINAL SOT502B datasheet.pdf
24W PLUG HSG ASSY NATURAL datasheet.pdf
RES 36 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF B 30AU GF datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 98MM datasheet.pdf
13+13 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DIODE MODULE 50V TO249 datasheet.pdf