Vishay/Vitramon VJ0402D1R2DXCAC
VJ0402D1R2DXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R2DXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R2DXCAC.pdf
Availability of VJ0402D1R2DXCAC
QUANTITY
VJ0402D1R2DXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R2DXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R2DXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R2DXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R2DXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R2DXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R2DXCAC
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.5" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI3 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 24V 50A QFN 3X3 2L datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 16POS PIN datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 12" datasheet.pdf