Vishay/Vitramon VJ0402D1R4BLAAC
VJ0402D1R4BLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R4BLAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R4BLAAC.pdf
Availability of VJ0402D1R4BLAAC
QUANTITY
VJ0402D1R4BLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R4BLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R4BLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R4BLAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R4BLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R4BLAAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R4BLAAC
IC REDRIVER DISPLAYPORT 36VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE 5M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SCR 1200V 1857A B-PUK datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf