Vishay/Vitramon VJ0402D1R4DLCAC
VJ0402D1R4DLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R4DLCAC
Brief Description
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R4DLCAC.pdf
Availability of VJ0402D1R4DLCAC
QUANTITY
VJ0402D1R4DLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R4DLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R4DLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R4DLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R4DLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R4DLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R4DLCAC
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 20W STER D 40LFCSP datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW RPSMA datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf