Vishay/Vitramon VJ0402D1R5CLXAJ
VJ0402D1R5CLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R5CLXAJ
Brief Description
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R5CLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R5CLXAJ
QUANTITY
VJ0402D1R5CLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R5CLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R5CLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R5CLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R5CLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R5CLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R5CLXAJ
CONV DC-DC 250W 48VIN 3.3V SGL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ADAPTER HDMI (A)/M TO HDMI (A)/F datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 12A D2PAK datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 4A 23.4 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3A 28.8 MOHM SMD datasheet.pdf