Vishay/Vitramon VJ0402D1R6BLCAP
VJ0402D1R6BLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6BLCAP
Brief Description
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6BLCAP.pdf
Availability of VJ0402D1R6BLCAP
QUANTITY
VJ0402D1R6BLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6BLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6BLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6BLCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6BLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6BLCAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R6BLCAP
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
PET 1 1/4" BLACK 50' datasheet.pdf
CONN PLUG 44CKT DUAL VERT SMD datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND T-3 1/4 BAY datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" WHT datasheet.pdf