Vishay/Vitramon VJ0402D1R6BXAAP
VJ0402D1R6BXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6BXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6BXAAP.pdf
Availability of VJ0402D1R6BXAAP
QUANTITY
VJ0402D1R6BXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6BXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6BXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6BXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6BXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6BXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R6BXAAP
RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
IC FPGA 473 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf