Vishay/Vitramon VJ0402D1R6DLCAJ
VJ0402D1R6DLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6DLCAJ
Brief Description
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6DLCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R6DLCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R6DLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6DLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6DLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6DLCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6DLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6DLCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R6DLCAJ
RES SMD 422K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 16K 68PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
SL 7.62HP/08/90F 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf