Vishay/Vitramon VJ0402D1R6DXCAP
VJ0402D1R6DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6DXCAP
Brief Description
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6DXCAP.pdf
Availability of VJ0402D1R6DXCAP
QUANTITY
VJ0402D1R6DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6DXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6DXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R6DXCAP
CONN HEADER VERT .100 6 POS 30AU datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS STR .050" GOL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 25.38"W datasheet.pdf
LED CBI 5MM WHT WATER CLR 0.600" datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf