Vishay/Vitramon VJ0402D1R8BLBAJ
VJ0402D1R8BLBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8BLBAJ
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8BLBAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R8BLBAJ
QUANTITY
VJ0402D1R8BLBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8BLBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8BLBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8BLBAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8BLBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8BLBAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R8BLBAJ
DSUB CABL-AMP37G/ AE37M / AFP37G datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf