Vishay/Vitramon VJ0402D1R8BLXAP
VJ0402D1R8BLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8BLXAP
Brief Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8BLXAP.pdf
Availability of VJ0402D1R8BLXAP
QUANTITY
VJ0402D1R8BLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8BLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8BLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8BLXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8BLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8BLXAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R8BLXAP
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC10B/AE10G/ASC10B datasheet.pdf
RES 274 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
KIT EZRADIO TEST CARD SI4460 TRX datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf