Vishay/Vitramon VJ0402D1R8BXBAP
VJ0402D1R8BXBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8BXBAP
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8BXBAP.pdf
Availability of VJ0402D1R8BXBAP
QUANTITY
VJ0402D1R8BXBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8BXBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8BXBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8BXBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8BXBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8BXBAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R8BXBAP
CAP ALUM 68UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC AC '97 AUDIO CODEC 48-LQFP datasheet.pdf
IC TXRX BIDIR 16BIT LV 48SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK INV 5V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 9A SC-75-6 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
VAL-U-LOK SKT BR SN 18-24AWG datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf