Vishay/Vitramon VJ0402D1R8BXBAP
VJ0402D1R8BXBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8BXBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8BXBAP.pdf
Availability of VJ0402D1R8BXBAP
QUANTITY
VJ0402D1R8BXBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8BXBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8BXBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8BXBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8BXBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8BXBAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R8BXBAP
RES SMD 470K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 25.15MM datasheet.pdf
CONN USB MINI AB/B COVER BL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POLE MOUNT KIT datasheet.pdf
50MM EURO HDR 45D CL ENDS 07CGRN datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf